Специалност Архитектура

За Специалността АРХИТЕКТУРА

Архитектурата е динамична дисциплина, в която се преплитат творчески подход и научно познание, за да се проектират не само красиви, но и функционални и устойчиви сгради.
В нашата образователна програма ще се потопите в света на архитектурата, като съчетаете теория, практика и технологии.

Какво ще научите?

  • Ще се научите да създавате  архитектурни проекти, които да отговарят едновременно на естетическите, функционалните и техническите изисквания.
  • Ще се научите как да анализирате сложни проблеми, да разработвате иновативни решения и да превръщате идеите си в реалност.
  • Ще работите върху разнообразни проекти, както самостоятелно, така и в екип, под ръководството на опитни преподаватели и практикуващи архитекти.
  • Ще се запознаете с различните аспекти на специалността, от проектирането на жилищни сгради и обществени пространства до опазването на историческите паметници и устойчивото градско планиране.
  • Ще придобиете знания по история и теория на архитектурата, както и на свързаните с нея изкуства, технологии и хуманитарни науки.
  • Ще придобиете  умения за познаване на изобразителното изкуство като фактор, който влияе върху качеството на архитектурния проект.
  • Ще се запознаете с най-новите технологии и методи в бранша, както и с най-добрите практики за устойчиво строителство.

Образованието по „Архитектура“, провеждано в Архитектурния факултет на УАСГ, отговаря на световните и европейски стандарти в тези области.

Професионални умения

Нашата  специалност  ще Ви предостави необходимите знания, умения и практичен опит, за да се превърнете в търсен специалист в бранша.

ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ

Областите на практикуване на професията обхващат най-общо и без ограничение сфери като урбанизма, ландшафтното планиране, градското планиране, предпроектните проучвания, проектирането, реализацията на макети и планове, изготвянето на технически спецификации, координирането на техническата документация, подготвена от специалисти от други специалности при необходимост (инженери, урбанисти, ландшафтни архитекти и други специалисти), икономиката в архитектурата и строителството, управлението на договори, авторския и строителния надзор и управлението на проекти.

Образователно квалификационна степен

Магистър (MA) - след средно образование
Продължителност на курса: 5.5 години (11 семестъра)

Дисциплината подходяща ли е за мен?

Архитектурата е дисциплина, в която дизайнът, технологията и теорията се обединяват.
Бъдещите архитекти трябва да могат  да решават успешно пространствени, пластични, композиционни и цветови задачи. Да имат умения по рисуване, да са креативни, както и да могат да прилагат техническите знания от физика и математика?

Запознайте се с начинът на кандидатстване, формирането на бал и сроковете за подаване на документи.  Вижте условията за прием >>

Програма

Академичната учебна година обхваща два семестъра (зимен и летен), всеки от тях е с продължителност от 15 седмици. Зимният семестър традиционно започва в края на септември и завършва в началото на януари. През януари и февруари се провеждат презентиранията и оценяванията (защитите) на курсовите проектите, редовната и поправителна зимна сесии. Летният семестър стартира в края на февруари и завършва в началото на юни. През юни и юли се провеждат презентиранията и оценяванията (защитите) на курсовите проекти, лятната изпитна сесия и учебните практики.

Образователният процес се реализира в рамките на последователни задължителни и паралелни избираеми образователни елементи със следната продължителност:

  • 10 редовни учебни семестъра;
  • дипломен (11-и учебен) семестър – разработване и защита на дипломна работа пред Държавна дипломна комисия.

Образованието по „Архитектура“ отговаря на световните и европейски стандарти в областта, по-значими сред от които са:

  • Харта на архитектурното образование на Международния съюз на архитектите и ЮНЕСКО;
  • Директива 85/384/ЕЕС от 15.06.1985 г. за взаимно признаване на дипломи, свидетелства и други документи в областта на архитектурата;
  • Директива 2005/36/ЕС на Европейския парламент и Съвета по признаване на професионалната квалификация.

Обучението по специалността „Архитектура“ притежава престижни акредитации от реномирани чуждестранни институции като:

  • Министерството на културата и на комуникациите, Франция;
  • Кралския институт на британските архитекти (RIBA), Великобритания;
  • Консултативния комитет по образование и квалификация към ЕС в сферата на архитектурата.
Да попитам?

Ако имате конкретни въпроси относно изискванията за прием, моля, свържете се с нас

Телефони за консултации и въпроси:
+359 2 9635245/в. 460, +359 884068133
Кабинет: P212
Приемно време: 10 - 12 ч.
umo_adm@uacg.bg