Условия за кандидатстване за бакалавър / магистър
(след завършено средно образование)
В УАСГ могат да кандидатстват български и чуждестранни граждани, които притежават диплома за завършено средно образование, не изтърпяват присъди към началото на учебната година.
Приемането на студенти-първокурсници се провежда чрез кандидатстудентски изпити и с оценки от държавни зрелостни изпити (ДЗИ) по математика и български език и литература.
Кандидатите с дипломи за средно образование преди 2008 г без оценки от ДЗИ полагат задължителен кандидатстудентски изпит по математика в УАСГ.
За бройките държавна поръчка за първи курс не могат да кандидатстват лица с придобито вече висше образование в българско държавно висше училище и кандидатстващи за специалности със същата образователно-квалификационна степен. Същите могат да бъдат приети като студенти за второто висше образование, като те сами ще трябва да заплащат семестриалните такси и ежегодната държавна субсидия.
Образуване на бал
Балът за специалност „АРХИТЕКТУРА” се формира като сума от следните числа:
- По-голямото число от следните възможни:
- Оценката от кандидатстудентския изпит по математика;
- Оценката от ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас.
- Оценките от трите части на кандидатстудентския изпит по рисуване (рисунка 1 – перспектива, рисунка 2 – пластичен модел, рисунка 3 – цветна композиция).
- Общ (среден) успех от дипломата за средно образование.
Максимален бал – 30,00.
Ако кандидат-студентът е получил оценка слаб (2,00) на изпита по математика, балът се изчислява с ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас.
Бал за специалност „Архитектура“ не се образува, когато:
- кандидатстудентският изпит по математика е с оценка слаб (2,00) и кандидатът няма ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас;
- при слаб (2,00) на някоя от трите рисунки;
- средната оценка от трите рисунки е по-ниска от добър (4,00).
-
Балът за ВСИЧКИ ИНЖЕНЕРНИ СПЕЦИАЛНОСТИ се образува като сума от следните числа:
- Най-голямото число от следните възможни:
- Оценката от кандидатстудентския изпит по математика, умножена с коефициент 3;
- Оценката от ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас, умножена с коефициент 3;
- Оценката от ДЗИ по български език и литература по утвърдени програми за XI и XII клас, умножена с коефициент 2,5.
- Оценката по математика от задължителната подготовка от дипломата за средно образование.
- Оценката по физика (физика и астрономия) от задължителната подготовка от удостоверението за завършен първи гимназиален етап или дипломата за средно образование – по-високата оценка от двете.
Максимален бал – 30,00.
Кандидатстудентският изпит по математика не е задължителен за кандидатите, притежаващи диплома за завършено средно образование, след 2008 г. Те участват с най- високата оценка от посочените ДЗИ.
Кандидатстудентският изпит по математика е задължителен за кандидатите, притежаващи диплома за завършено средно образование, преди 2008 г.
Бал не се образува само за кандидатите, завършили средно образование преди 2008 г. и положили кандидатстудентски изпит по математика с оценка слаб (2,00).
Кандидатите за специалност „Строителство на сгради и съоръжения – англоезично обучение” полагат и задължителен изпит по английски език, който се оценява с „ДА” – издържал и с „НЕ” – неиздържал. Издържалите кандидати формират инженерен бал съобразно чл. 15 (2). От изпит по английски език са освободени завършилите езикови гимназии с английски език, както и кандидатите с успешно издържан ДЗИ по английски език, с оценка най-малко добър (4,00) независимо от профила на училището, както и кандидатите притежаващи международно валидни сертификати за владеене на английски език ниво минимум В1.
Балът за СПЕЦИАЛНОСТ „УРБАНИЗЪМ” се образува като сума от следните числа:
- По-голямото число от следните възможни:
- удвоената оценка от кандидатстудентския изпит по математика;
- удвоената оценка от ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас;
- удвоената оценка от ДЗИ по български език и литература по утвърдени програми за XI и XII клас.
- Общ (среден) успех от дипломата за средно образование.
- Оценката по български език и литература от задължителната подготовка от дипломата за средно образование, а ако кандидатът има и ДЗИ по български език и литература по утвърдени програми за XI и XII клас – по-високата оценка от двете.
- Оценката по география (география и икономика) от задължителната подготовка от удостоверението за завършен първи гимназиален етап или дипломата за средно образование, а ако кандидатът има и ДЗИ по география по утвърдени програми за XI и XII клас – по-високата оценка от трите.
Максимален бал – 30,00.
Ако кандидат-студентът е положил изпит по математика с оценка слаб (2,00), балът се изчислява с по-високата оценка от посочените ДЗИ.
Не се образува бал при оценка от кандидатстудентския изпит по математика слаб (2,00) и кандидатът няма съответните ДЗИ.
Балът за СПЕЦИАЛНОСТ „ЛАНДШАФТНА АРХИТЕКТУРА И ЛАНДШАФТНО ПЛАНИРАНЕ” се образува като сума от следните числа:
- По-голямото число от следните възможни:
- удвоената оценка от кандидатстудентския изпит по математика;
- удвоената оценка от ДЗИ по математика по утвърдени програми за XI и XII клас;
- удвоената оценка от ДЗИ по български език и литература по утвърдени програми за XI и XII клас.
- Оценката от изпита по рисуване I част (перспектива).
- Общ (среден) успех от дипломата за средно образование.
- Оценката от ДЗИ по български език и литература по утвърдени програми за XI и XII клас.
Максимален бал – 30,00.
Ако кандидат-студентът е положил изпит по математика с оценка слаб (2,00), балът се изчислява с по-високата оценка от посочените ДЗИ.
Бал не се образува, когато:
- Кандидатстудентският изпит по математика е с оценка слаб (2,00) и кандидатът няма съответните ДЗИ;
- при слаб (2,00) на изпита по рисуване I част (перспектива).
Кандидат-студентите за специалностите „Архитектура”, „Урбанизъм” и „Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране“, които са завършили средно образование през 2003 г. и в дипломите си нямат формиран общ успех, задължително представят Удостоверение за общ успех от училището, в което са завършили, като неразделна част от дипломата си. Липсата на такова удостоверение им отнема правото да кандидатстват за тези специалности.
Оценката от представянето на кандидат-студентите, спечелили първите места в Националния кръг на олимпиадата по математика, организиран от МОН, се признава за оценка по математика при образуването на бала.
На участниците в националния отбор на Република България за олимпиадата по математика се признава оценка – отличен (6,00).
Кандидат-студентите, притежаващи диплома за средно образование, които в годините на обучението си във втори гимназиален етап са станали лауреати на национални или международни олимпиади или състезания, или носители на медали от олимпийски, световни и европейски първенства по математика, се приемат без кандидатстудентски изпит и извън утвърдения от Министерски съвет планов брой във всички специалности без специалности „Архитектура” и „Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране“. За специалности „Архитектура” и „Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране“ им се признава оценка по математика отличен (6,00).
Информация за изпити
Изпитът по математика е задължителен за:
- всички специалности, ако кандидатите са завършили средно образование преди 2008 г.
- за специалност Архитектура, ако нямат оценка от ДЗИ по математика
Изпита по рисуване І част е задължителен за специалностите Архитектура и Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране.
Изпитите по рисуване ІІ и ІІІ част са задължителни за за специалност Архитектура.
Кандидатстудентският изпит по математика е под формата на тест и се състои в решаване на задачи от отворен и затворен тип, при които се използват знания от задължителната учебна програма по математика. Това изискване не бива да се тълкува като забрана за използване на знания, които надхвърлят обема на преподавания материал в курса по математика в средното училище. Тестът е анонимен, писмен, с продължителност пет часа.
Оценяването е по методика на УАСГ.
По време на изпита могат да се ползват справочните пособия с номера [1, 2] от следващия по-долу списък на учебни помагала, одобрени от МОН. В тях не трябва да има вписана допълнителна информация. УАСГ не носи отговорност за допуснати грешки в тях.
При провеждането на изпита се допуска използването на химикалка (пишеща синьо), черен молив, чертожни пособия и гума. Не се разрешава използването на калкулатори, електронни бележници, мобилни телефони и други подобни.
Изпитът по математика е задължителен за всички специалности, ако кандидатите са завършили средно образование преди 2008 г. или нямат оценка от ДЗИ по математика
Кандидатстудентският изпит по рисуване за специалност Архитектура е в три отделни части, които имат за цел да се проверят качествата и възможностите на кандидат-студентите да решават успешно пространствени, пластични, композиционни и цветови задачи.
Кандидатстудентският изпит за специалност Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране е рисуване I част – перспектива.
Изпитите по рисуване са анонимни, всеки с продължителност шест часа и се провеждат в три отделни дни.
I-ва задача (Изпит по рисуване І част – перспектива) – за специалностите
Архитектура и Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране
Рисуване на модел (геометрично тяло или група от геометрични тела), като при определени изисквания трябва да се извърши промяна на пространствените характеристики на модела (ротации, транслации, отнемане или добавяне на обеми).
Задачата се изпълнява на кадастрон 35/50 cm с черен молив без уреди за чертане. Допуска се ползването на саморъчно изработени ленти от картон (за улеснение на мерене, сравняване и проследяване на перспективни съкращения).
II-ра задача (Изпит по рисуване ІІ част – пластичен модел) – за специалност Архитектура
Рисуване по натура на пластичен модел (архитектурни детайли, комбинация на части на архитектурни детайли, предмети от бита).
Задачата се изпълнява на кадастрон 35/50 cm с черен молив без уреди за чертане. Допуска се ползването на саморъчно изработени ленти от картон (за улеснение на мерене, сравняване и проследяване на перспективни съкращения).
III-та задача (Изпит по рисуване ІІІ част – цветна композиция) – за специалност Архитектура
В определено композиционно поле и посредством зададено геометрично условие да се изпълни цветна композиция.
Задачата се изпълнява на кадастрон 35/50 cm с темперни бои и уреди за чертане. Кандидат-студентите трябва да носят следните темперни бои:
1. бяла;
2. черна;
3. жълта – лимонена;
4. охра;
5. оранж;
6. червена – цинобър;
7. червена – кармин;
8. синя – ултрамарин;
9. синя – кобалт;
10. зелена – оксидна;
11. виолет;
12. сиена печена.
ВАЖНО: Листовете за рисуване, както и листовете за подготвителните скици се предоставят на кандидат-студентите от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Останалите необходими материали и пособия по отделните задачи се носят от кандидат-студентите.
Забранява се ползването на внесени отвън листове за рисуване. При откриване на такива работата на кандидат-студента се анулира. Забранява се ползването на мобилни телефони, таблети, фотоапарати, техника с мобилна връзка и други подобни. Не се разрешава снимането на рисунките, както и изнасянето им извън залата. Анулиране на кандидат-студентска работа се извършва при нарушаване на реда в залата, снимане или опит за снимане на рисунка, изнасяне на рисунка извън залата, ползване на непозволена мобилна техника (вкл. и в тоалетните), нарушаване на анонимността чрез поставяне на особен знак върху рисунката, рисуване върху чужда рисунка.
Кандидат-студентите за изучаване на специалност Строителство на сгради и съоръжения на английски език трябва да владеят чуждия език на ниво езикова гимназия с преподаване на английски език.
От изпит по английски са освободени завършилите езикови гимназии с английски език, както и кандидатите с успешно издържан ДЗИ по английски език, с оценка най-малко добър (4,00) независимо от профила на училището, както и кандидатите притежаващи международно валидни сертификати за владеене на английски език ниво минимум В1.
Кандидатстудентският изпит е писмен и анонимен с продължителност три часа и се оценява с “ДА” – “издържал” и “НЕ” – “не издържал”.
Изпитът включва следните компоненти:
- Лексико-граматичен тест в размер на 2 печатни страници;
- Слушане с разбиране на текст с размер 1 печатна страница. Текстът се чете на кандидат-студентите два пъти, като преди първото прочитане на текста кандидат-студентите получават въпросите към него в писмен вид.
- Превод от английски на български език на научнопопулярен текст в размер на ½ печатна страница.
Материалът по чужд език е съобразен с учебното съдържание в езиковите гимназии. Изпитните материали се предоставят на кандидат-студентите от УАСГ. Кандидатите пишат с химикалка (пишеща синьо), могат да ползват черен молив и гума. Забранява се ползването на електронни бележници, мобилни телефони и други подобни.
Документи и срокове
Изпитни дати:
Математика – 06.06.2025 (от 8:00 ч.)
Рисуване I част (перспектива) – 09.06.2025 (от 8:00 ч.)
Рисуване II част (пластичен модел) – 11.06.2025 (от 8:00 ч.)
Рисуване III част (цветна композиция) – 13.06.2025 (от 8:00 ч.)
Английски език (само за кандидатстващите за специалност ССС-англоезично обучение) - 16.06.2025 (от 9:00 ч.)
Приемане на заявления за явяване на изпит – 27.05.2025 – 04.06.2025
(зала 225, Ректорат, ет. 2, в работни дни от 09.00 до 17:00 часа)
Приемане на заявления за явяване на изпит (онлайн) – 26.05.2025 – 04.06.2025
Обявяване на разпределението на кандидатите по зали:
(в централното фоайе на Ректората и Новат сграда на УАСГ, и уебсайта за кандидатстване, както и в профила на кандидат-студента в уебсайта за кандидатстване)
Математика – 05.06.2025
Рисуване I част – 06.06.2025
Рисуване II и III част – 10.06.2025
Обявяване на критериите за оценка на конкурсните работи
В деня на съответния изпит, предоставят се на кандидатите по време на изпита заедно с темата.
Обявяване на резултатите от кандидатстудентските изпити – до 27.06.2025
(в централното фоайе на Ректората и Новат сграда на УАСГ, и уебсайта за кандидатстване, както и в профила на кандидат-студента в уебсайта за кандидатстване)
Показване (идентифициране) на изпитните работи – 28.06.2024
(зала 225, Ректорат, ет. 2, работно време от 10:00 до 13:00 ч.)
Онлайн чрез кредитна/дебитна карта през уебсайта за кандидатстване в УАСГ
или
Чрез банков превод – по банкова сметка:
банка – БНБ
IBAN – BG84BNBG96613100174501
BIC – BNBGBGSD
Плащане към бюджета.
Основание за плащане: Такса изпит КСК
Задължено лице: трите имена на кандидат-студента, ЕГН
Математика - 45 лв.
Рисуване I - 40лв.
Рисуване II - 40лв.
Рисуване III - 40лв.
Английски език – 40лв.
Такса кандидатстване и класиране – 60 лв. (таксата се заплаща при подаване на документи за кандидатстване и класиране)
Приемане на документи за КАНДИДАТСТВАНЕ и КЛАСИРАНЕ
На място: 16.06. – 27.06.2025 (в зала 225)
с дипломата за средно образование (оригинал и ксерокопие) и удостоверението за завършен първи гимназиален етап на средно образование (оригинал и ксерокопие) се осъществява само в работни дни (зала 225, Ректорат, ет. 2 от 9:00 до 17:00 часа)
Приемане на документи on-line.
16.06. – 26.06.2025 (on-line)
Системата за онлайн подаване на документи ще бъде отворена на 16.06.2025 на ksk.uacg.bg .
НЕПОДАЛИТЕ ДОКУМЕНТИ НЕ УЧАСТВАТ В КЛАСИРАНЕ!
Обявяване на ПЪРВО КЛАСИРАНЕ (централно фоайе на Ректората и Нова сграда и уебсайта за кандидатстване)
30.06.2025 (след 14:00 часа)
Записването на приетите студенти в УАСГ след първо класиране: 01.07. – 04.07.2024.
Записването е по факултетни канцеларии.
Приетите кандидати не по първа, а по друга по ред специалност, ако искат да участват във второто класиране, са длъжни да депозират временно диплома-оригинал за средно образование в съответната факултетна канцелария. С това те потвърждават желанието си за прекласиране.
Забележка: Незаписалите се отпадат от следващото класиране.
Обявяване на ВТОРО (ОКОНЧАТЕЛНО) КЛАСИРАНЕ: 07.07.2025 (след 14:00 часа)
(централно фоайе на Ректората и Нова сграда и уебсайта за кандидатстване)
Записване на приетите студенти в УАСГ след второто (окончателно) класиране: 08.07. – 11.07.2025
ДОПЪЛНИТЕЛНА СЕСИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА СВОБОДНИ МЕСТА
Провеждане на допълнителен изпит по математика при евентуални свободни места - 30.08.2025
(заявления се подават до 12:00 часа на 29.08.2025)
Записване на новоприетите студенти от допълнителната сесия от 01.09.2025
Подготовка по математика за студентите-първокурсници от инженерните факултети, в редовна форма на обучение, приети с оценка от ДЗИ по български език и литература. - 10.09. – 14.09.2025
ОТКРИВАНЕ НА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА (АУЛА „МАКСИМА”) И НАЧАЛО НА ЗИМЕН СЕМЕСТЪР НА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА - 15.09.2024
Все още ли решавате какво да учите? Разгледайте нашите съвети за избор на специалност.
+359 2 9635245/в. 460, +359 884068133
Кабинет: P212
Приемно време: 10 - 12 ч.
umo_adm@uacg.bg