Специалност "Съвременен изчислителен дизайн"

За Computational and Advanced Design (Специалността Съвременен изчислителен дизайн) 

Всичко, което хората сме проектирали до днес се основава на начина, по който човешкото тяло е изградено, функционира и преживява реалността около него. В същото време сме стигнали до кръстопът, където технологиите може и най-вероятно ще оформят не само ума ни, но и тялото ни. В този смисъл проектирането на бъдещето започва преди всичко с проектирането на тялото, което ще живее в това бъдеще.

Какво ще научите?

По време на магистърската програма студентите ще трябва да проучат въпросите как може да се моделира човешко тяло чрез съвременни технологии и инструменти, какви са границите, пределите, ползите и разходите.
В следващ етап ще се изследва как тези промени влияят върху жилищните условия, транспортните системи, градските структури и начините, по които човек се придвижва.
Студентите ще се запознаят с използването на инструменти за създаване и работа с комплексни системи, които ще им дадат възможност да реализират идеите си.
Променяйки основната единица, върху която е базиран целият свят, а именно човешкото тяло, ние вече не проектираме само части от света, в който живеем. Ние проектираме целия свят. Това не е просто процес на проектиране, това е космогония.

Професионални умения

След завършване на програмата, студентите ще придобият солидни познания в областта на 3D моделирането и симулациите, както и умения за работа с разнообразни софтуерни инструменти като Maya, ZBrush и други, което ще им позволи да създават иновативни и сложни дизайни.

Образователно квалификационна степен

Магистър (MA) за бакалаври 1,5-годишен курс, дистанционна форма срещу заплащане

Програмата подходяща ли е за мен?

 izchislitelen_dizain_66e05c33.webp

Ако Ви интересува пресечната точка между дизайн и технологии и искате да създавате иновативни продукти и системи, използвайки компютърни инструменти, тогава дисциплината Computational and Advanced Design е идеална за Вас.

Предназначение на програмата: програмата се ориентира към студенти с ОКС „бакалавър” (с натрупани 240 ECTS кредита) и ОКС „магистър“ от област 5 „Технически науки“ и област 8 „Изкуства“, с успех от дипломата не по-нисък от добър:

    • Студенти, завършили специалности с ОКС „бакалавър“ или „магистър“ в горепосочените направления;
    • Студенти, завършили специалности с ОКС „бакалавър“ или „магистър“ в горепосочените направления в чужбина. Тези кандидати предварително преминават през признаване на образованието им съгласно Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобитото висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища. При кандидати с дипломи от област 8 „Изкуства“ от чужбина, същите се признават от НАЦИД.
    • Критериите за прием са свързани с портфолио с проекти на кандидатите, успех от завършеното образование, владеене на английски език ниво С1.

 

 

Програма

Продължителност на обучение: От септември до юни (9 месеца). Tри семестъра, от които два с учебни занятия – лекции, упражнения и семинари и един семестър с дипломна работа.

По време на първите два семестъра от програмата студентите ще се запознаят с разнообразни изчислителни инструменти за параметричен и генеративен дизайн (Maya, ZBrush, Rhinoceros, Grasshopper, Houdini, Unreal Engine, C # и др.)

Ще научат съвременни техники и умения от световноизвестни дизайнери и архитекти, които ще им позволят да създават и контролират сложни структури и системи.

Ще се запознаят с условията за работа с машини, създаващи 3D модели чрез 3D принт, лазерно рязане и др.

Нещо повече – студентите ще се научат как да формулират конкретна теоретична рамка, за да подкрепят своите идеи, да ги разширят, да включат нови елементи, давайки им гъвкавост и адаптивност.

Лекциите и упражненията са подредени по начин, който започва от проектирането на един основен, първичен елемент и неговите функции, т.е. подобреното човешко тяло, постепенно преминава към разработване и подреждане на системи на градско ниво въз основа на основното звено и евентуално на ниво планета. В края на всеки месец студентите ще представят своята работа последвана от дискусия, по време на която световно известни ментори ще предоставят нова перспектива и критика на проектите.

Да попитам?

Ако имате конкретни въпроси относно изискванията за прием, моля, свържете се с нас

Проф. д-р арх. Орлин Давчев – Декан на Архитектурен Факултет и отговорник за магистърската програма
тел:+359 898 599 297
Приемно време: 10 - 12 ч.
o.davchev@uacg.bg
Как да кандидатствам?

Ранна регистрация - Декември
Стипендии - Февруари
Късна регистрация - Април

https://designmorphine.com/education/designmorphine-masters-y23-24