Мултимедийна лаборатория за културно наследство
Мултимедийната лаборатория за културно наследство е част от Лабораторията за информационни технологии при Архитектурния факултет.
Лабораторията е официално открита през месец март 2005 година. Тя е създадена в рамките на двугодишния проект "Подпомагане на използването на нови технологии при преподаването, опазването и промоцията на културното и природното наследство", финансиран от Британски съвет България, чрез Фонда на Британски съвет за културното и природното наследство за Югоизточна Европа. Проектът е реализиран от екип специалисти на Университета по архитектура, строителство и геодезия, Асоциация за културен туризъм и ИКОМОС/България, в партньорство с Британски съвет България, под ръководството на проф. арх. Тодор Кръстев, д.а.н. През 2008 година е усъвършенствана технологичната платформа в рамките на проект Heritage: ESPRIT. Лабораторията е оборудвана с нови специализирани технологии в помощ при опазването на културното наследство – технологичен комплект за лазерни измервания; дигиталната сферична фотокамера.
Базата на Мултимедийната лаборатория за културно наследство се използва активно за обучение на студенти по архитектура и урбанизъм по дисциплини свързани с културното наследство към катедра „История и теория на архитектурата“.
Мултимедийната лаборатория за културно наследство реализира специализирани заснемания на обекти на културното наследство със сферична камера (Spheron VR). Чрез нея се осъществява пълноценно синхронно фотодокументиране на всички погледи в интериорното и екстериорно пространство на обектите. Сферичното фотодокументиране има редица предимства и предлага редица възможности за практическо приложение:
- пълноценно попълване на документалния архив за обекта за нуждите на научното познание;
- ефективно и достъпно средство за системно научно наблюдение на обекта – чрез него може да се направи сравнителен анализ на състоянието му преди, по време и след реставрационната намеса, да се проследят деградационните процеси или тяхното овладяване, да се осъществява обществен мониторинг за неговото опазване;
- създаване на популярна форма за представяне на обекта пред широката публика;
- натрупване на информационен ресурс за създаване на бъдещи творчески решения за виртуално и интерактивно представяне на обекта (в музейна или друга среда).
Мултимедийната лаборатория за културно участва активно в различни проекти във връзка с опазването на културното наследство в партньорство, по-важните от които са:
2005: Мултимедийна изложба “Наследството на Югоизточна Европа” в рамките на Регионалния форум “Културни коридори на Югоизточна Европа”, Варна;
2006: Създаване на уебсайт и мултимедиен продукт “Децата и културното наследство на Югоизточна Европа” (Открий съкровището – www.otkrivam.com), осъществен с помощта на Британски съвет България, Голяма награда на медийния фестивал в Албена, 2006;
2006: Създаване на уебсайт “Културни коридори на Югоизточна Европа” (www.seecorridors.eu), осъществен с помощта на Правителството на Люксембург, Европейския институт за културни маршрути и Министерството на културата;
2007-2008: Културно наследство: Образоване – Наука – Опазване – интегрирани в Туризма (Heritage: ESPRIT), селекциониран в конкурс на Министерството на образованието и науката, Втора награда на научно-образователно експо 2008.